Ahogy 2010-ben, úgy idén is összeállítottam az év legjobb és legrosszabb filmjeinek listáját. Míg a jók között nem igazán volt nagy a dömping, rossz filmek szempontjából ez az év igencsak kiemelkedő volt. Nem is tudom, örüljek, vagy szomorkodjak!
U.i.: A listákban kizárólag a 2010-ben Magyarországon bemutatott, vagy Dvd-n megjelent filmeket vettem figyelembe!
10 Legjobb film:
10. Szemekbe zárt titkok
Ritkán lát az ember argentín filmet a mozikban, ám ha csak az ehhez hasonló színvonalú filmeket forgalmazzák, megéri éveket várni egy-egy darabra. A Szemekbe zárt titkok egy igazi epikus, éveken átívelő, krimibe oltott romantikus dráma, hiteles és szimpatikus szereplőkkel, félelmetesen megkomponált jelenetekkel és nem mindennapi fináléval.
9. Ragadozók
Amikor már épp úgy tűnt, hogy az igénytelen horror remake-eknek és folytatásoknak nincs, ami gátat szabjon, befutott az év talán legjobban várt filmje, és maga mögé utasította az utóbbi négy-öt év teljes repertoárját. A Ragadozók úgy lehelt életet egy elhaló klasszikusba, hogy tiszteletben tartotta annak értékeit, miközben volt mersze dacolni a műfaj korlátaival: profin megírt karakterek, visszafogottan, de következetesen adagolt feszültség, antipatikus főhős – akit ráadásul a nem éppen izomkolosszus Adrien Brody alakít -, minimális, de ütős gore és grandiózus akciójelenetek.
És hogy mindezt Antal Nimród rendezte, csak hab a tortán!
8. Egek ura
Hogy lehetne szimpatikus egy olyan ember, akinek az életét folyamatos utazás teszi ki, képtelen őszintén szeretni, nem érdekel mások véleménye és ráadásul az a munkája, hogy másokat rúg ki? A válasz egyszerű: úgy, hogy George Clooney kelti életre!
Ha mindehhez hozzátesszük még a frappáns dialógusokban gazdag forgatókönyvet, a sok-sok vicces, szomorú és hiteles momentumot és a tökéletesen megírt karaktereket, nem is nehéz elgondolni, milyen film lehet az Egek ura. De ha mégse sikerülne, itt a válasz: nagyon jó!
7. Viharsziget
Ritka az olyan, hogy azt hisszük, mindent tudunk, és kiderül, hogy alig valamit. Pedig így voltam Martin Scorsese új filmjének előzetesével. „Ezek után min kéne meglepődnöm???” – gondoltam.
Aztán megnéztem, és meglepődtem. Először azon, hogy egyáltalán meglepődtem, de főképp azon, hogy mennyire mesterien, mérnöki pontossággal adja elő a film a maga nem túlzottan eredeti, de kétségtelenül nagyon okos történetét, fordulatait. Scorsese-nek még mindig van mit mutatni, Leonardo Dicaprio pedig teljesen elkápráztatott (és idén még csak először)
6. Mary és Max
Ha nagyon szemét akarnék lenni, azt mondanám, hogy azért került be, mert STOP MOTION!!! De akkor nem írnám le, hogy mennyire őszintén, kedvesen, szívbemarkolóan mesél ez a film két idegen éveken és távolságokon átívelő kapcsolatáról. Hogy mennyi érzelem szorult ebbe az aprócska kis gyöngyszembe. Hogy amikor már pereg a stáblista, az ember gondolatban hálát ad, amiért ilyen élményben lehetett része, és legszívesebben újra megnézné, aztán újra, és újra, és újra.
Nem azért került be a Mary és Max, mert stop motion, hanem mert gyönyörű film, amit mindenkinek látnia kell.
5. Toy Story 3
Pixarék ismét megmutatták, de ezúttal még többet is! Azt, hogy még mindig ők képviselik a legmagasabb minőséget, azt, hogy nem csak az eredeti ötleteket, hanem a folytatásokat is képesek arannyá változtatni, és végezetül azt, hogy a tárházuk egyszerűen kifogyhatatlan! Woody, Buzz és a többi imádott játék története olyan lezárást kapott, mely méltó egy igazi animációs legendához. Jöhet a Verdák 2!
4. Dr. Parnassus és a Képzelet Birodalma
Igazi filmes csemege, ahol a remekül átgondolt történetet úgy tudták belehelyezni egy Tim Burton-t idéző álomvilágba, hogy a két sík tökéletesen kiegészíti egymást. Modern fantasy eszméletlen látványvilággal, vizuális ötletek garmadájával, Johnny Depp-é, Colin Farrell-é és Jude Law-vá változó Heath Ledgerrel, félelmetes Tom Waits-szel és rengeteg, rengeteg, rengeteg fantáziával!
3. The Expendabes – A feláldozhatók
Sylvester Stallone, Jet Li, Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jason Statham, Eric Roberts, Randy Couture, Terry Crews, Steve Austin, Mickey Rourke, meg kb kétszáz aprítanivaló fegyveres hullajelölt.
Ennyi. És más nem is kell!
2. Ha/ver
Képregényfilmmel újat mutatni nem könnyű, de Matthew Waughnnak sikerült. A Ha/ver egy látványilag felturbózott, vérgőzös akciófilm és egy pubertáskori problémákat boncolgató tini-vígjáték tökéletes ötvözete, ahol még az is tökéletesen működik, hogy Nicholas Cage Batman-cuccban gyilkolja halomra az ellent, kislánya pedig 12 évesen végtagokat kaszabol.
Merész, egyedi, felejthetetlen!
1. Eredet
Grandiózus, átgondolt, kiszámíthatatlan és lehengerlő film. Noha ezt az alapötletet más is feldolgozta már, még soha senki nem gondolta át ennyire komplexen, minden részletre kiterjedően, ugyanakkor érthetően és logikusan felépítve, mint a méltán híres rendező-zseni.
Ha Christopher Nolan filmet csinál, akkor egy kis időre mindenki más elbújik, elcsendesedik a filmvilág, és mindenki egyöntetűen várja a hatalmas, mindent háttérbe szorító robbanást. 2007-ben A tökéletes trükk, 2008-ban A sötét lovag, 2010-ben Eredet, jövőre The Dark Knight Rises… teljesen mindegy, mi a cím, a végeredmény garantáltan mestermunka!
10 Legrosszabb film
10. Jonah Hex
Igaz, hogy csak dvd-n jelent meg, de egy ilyen méretes fiaskót nem lehet kihagyni. Ez a B-kategóriás western-képregényfilm annyira unalmas, bakiktól hemzsegő és pocsékul előadott lett, hogy még Josh Brolin és John Malkovich sem voltak képesek megmenteni. Pedig lehetett volna jó… mondjuk egy olyan stábbal, akik értenek a filmkészítéshez!
9. Rémálom az Elm utcában
Freddy Kruegert 8 filmen keresztül próbálták megölni, hülyébbnél hülyébb módszerekkel, de egyik sem sikerült. Lám, csak egy remake-t kellett forgatni, és az álom-rém máris halott!
8. A légió
Szórakoztatónak induló, de gyötrelmes erőlködésben végződő poszt-apokaliptikus rémálom, ahol az angyalok gépfegyverrel aprítják a népet, a démonok fagyiskocsikkal közlekednek, az idős nénik a plafonon mászkálnak, és minden karakterre jut egy legalább 3 perces szomorú monológ. Ezek után csodálják, hogy annyian nem hisznek a Bibliában???
7. [REC] 2
Az első rész felállította az alapokat, a második pedig belegázolt és tönkretett mindent! Ál-realista zombifilmből misztikus ördögűző-paródiába átmenni nem volt éppen okos dolog, de úgy tűnik, az alkotókat nem igazán érdekelte: már készül a harmadik!
6. Mártírok
Sokan nem fognak velem egyetérteni, ami nem baj, de számomra ez a film egy dögunalmas kínzás volt, semmi több. Hiába az okos alapötlet, bennem semmiféle hatást nem tudott kiváltani, ahogy fél órán keresztül ütik-verik a kiscsajt, amihez ráadásul a film elejének az égvilágon semmi köze nem volt. Próbáltam szeretni, de sajnos nem ment. Ez van.
5. Az utolsó léghajlító
Avagy Shyamalan a Pokol kapujában!
Botrányosan összecsapott fércmunka, amiben gyakorlatilag a zenén és a látványon kívül semmi értékelhető nincs. A Hatodik érzék egykor legendás rendezője ezzel véglegesen elásta magát.
4. Szex és New York 2
Jó, jó, ez egy csajfilm. De azért ez még nem mentség arra, hogy két órán keresztül mást se lássunk, mint négy agyonretusált arcú nő luxus-habzsolását, meg hogy hisztiznek, amiért nem mehetnek haza elsőosztályon, csak turistán. Mindenfajta értelmes sztori, vagy jó poénok nélkül. Sajnos egy csajfilm is film, és egy filmhez igenis szükség van olyan apróságokra, mint dramaturgia, cselekmény, vagy értelmes dialógusok. Máskülönben a végeredmény olyan lesz, mint… mint a Szex és New York 2.
3. Nagyfiúk
Nem mondom, hogy az év komédiáját vártam Sandleréktől, de azért az mégiscsak szégyen, hogy egy ilyen komikusokkal teletűzdelt gárda képtelen összehozni egy vicces filmet. Mert az egy dolog, hogy semmiféle története nincs a filmnek, de hogy a poénok fele pisi-kaki-puki-elesik a dagi szintű agybaj, a másik felén pedig maguk a szereplők röhögnek, mintegy emlékeztetve a nézőket, hogy most akkor egy poént hallottunk éppen, az már elég gáz!
2. Szinglik éjszakája
Az egyetlen magyar film, amit idén láttam, de ezt is kár volt! A Szinglik éjszakája olyan, mintha a Nemzet Aranyát vegyítenéd a Szex és New Yorkkal, és teletömnéd bújtatott (pontosabban a képedbe vágott) reklámok tucatjaival. Ugyan a főgengsztert alakító csávónak volt egy-két jó pillanata, a végeredmény botrányosan rossz lett.
1. Drágán add a rétedet
Ehhez nincs is mit hozzászólni! Brendan Fraser végérvényesen feladta eddigi karrierjét. Állatok vs. emberek – stílusú családi vígjáték, amiben az állatok nem aranyosak, az emberek nem szimpatikusak, a poénok nem viccesek, és gyakorlatilag az égvilágon semmi, de semmi nem működik.
Őszintén remélem, hogy Fraser kap egy szaftos Arany Málnát ezért a szerepért, és amikor lefelé sétál a pódiumról, még jól bele is rúgnak. Megérdemelné!
Utolsó kommentek