Remek év volt a tavalyi is, sok emlékezetes pillanattal, és viszonylag kevés pocsék filmmel. Bőven jutott helyezett minden listára, amiket lapozás után meg is nézhettek!
A listákat - ahogy mindig - a 2013-ban Magyarországon moziban, vagy dvd-n bemutatott filmekből raktam össze, ezért fordulhat elő több olyan cím is, ami eredetileg 2012-es (pl Django, Napos oldal, stb). Viszont ahogy tavaly, úgy idén is tettem egy kivételt: a The World's End máig nem jelent meg, viszont annyira jó film volt, hogy úgy éreztem, a magyar forgalmazók balfaszkodása ellenére itt a helye.
Legjobb filmek:
10. Frankenweenie
A legtöbben az Alice csodaországban óta várnak Tim Burton visszatérésére a jó filmekhez. Én speciel korábbra datálom, számomra már a Sweeney Todd is nagy csalódás volt. Ezért fogadtam kitörő örömmel a hírt, hogy a szürrealizmus mestere visszatér a gyökereihez, és egyik korai animációs rövidfilmjéből készít egészestés darabot, ráadásul stop-motion technikával (amivel nálam máris nyert ügye volt), fekete-fehérben. A végeredmény nem hagyott kétségeket affelől, hogy Burton nagyonis köztünk van még: képei magával ragadóak, figurái ötletesek és imádnivalóan csúnyák, és ha elkapja az ihlet, akkor úgy tud mesélni, mint senki más. Nagyon kellett már ez a film!
9. Phillips kapitány
Az év legfeszültebb moziélménye. Valós történeten alapuló túszdráma, megfejelve kiváló akciójelenetekkel, élő, hús-vér karakterekkel és olyan dramaturgiával, amit tanítani lehetne. Kicsit hosszú, a közepén kicsit leül, de még így is több van benne, mint az utóbbi idők hasonló filmjeinek bármelyikében. Tom Hanks pedig az utolsó jelenetben megmutatta mi az, hogy színészet.
8. The World’s End
A Vaskabátok óta megtudtuk, hogy a Cornetto-trilógia alkotói külön-külön is remek filmeket tudnak összehozni, de mégiscsak együtt az igaziak. Harmadik filmjük az első kettőhöz méltó paródia, ezúttal elsősorban a testrablós világvége-filmeket célozva, hatalmas adag angol sörrel nyakon öntve. Simon Pegg és Nick Frost harmadjára játszanak el a korábbiaktól teljesen eltérő karaktereket, és ismét bizonyítják, hogy nagyszerű színészek, a vérprofi rendezésen, kiváló dumákon, visszatérő poénok garmadáján és hasfalszaggatóan vicces jeleneteken viszont már meg se lepődünk. Ilyenből szeretnénk még nagyon-nagyon sokat!
7. Napos oldal
Igazi keserédes dráma-vígjáték, ami könnyen el is csúszhatott volna a banánhéjon, ha David O’Russell rendező nem ügyel ennyire pontosan az arányokra. Így viszont nem csak az év talán legüdítőbb filmjét hozta össze, de váratlan húzásaival, remekül felépített poénjaival, izzó karaktereivel és elképesztő (de komolyan elképesztő!) színészvezetésével igazi kultfilmet hozott össze. És még Bradley Cooper műmájer szépfiúskodása mögött is meglátta a színészt, és elő is hozta belőle. De még hogy!
6. Senki többet
Nem rossz cím ez se, de a film minőségét igazán az eredeti szimbolizálja: „The Best Offer” Egy igazi rendezőlegenda, Giuseppe Tornatore mesterműve, amely egy idős öregúr és egy fiatal, a világtól elzárkózott lány szerelmét meséli el. Gyönyörű képekkel, lassú, melankolikus hangulattal, fanyar humorral, és egy akkora pofonnal a végén, amekkorát csak az igazi mesterek képesek lekeverni. Zseniális film.
5. Dredd
A fene gondolta volna, hogy ebből a filmből lesz az év egyik legnagyobb meglepetése! A gyenge Stallonés verzió után végre méltó adaptáció készült a kőkemény hangvételű képregényből, ami önmagában is tökéletesen működik. Igazi mocskos szórakozás, a szó legjobb értelmében. Véres, brutális és lehengerlően erőszakos, miközben stílusos, friss, baromi látványos és pokoli szórakoztató. Objektíven nézve lehet, hogy nem férne be a legjobbak közé, de hogy ezt a filmet láttam a legtöbbször 2013-ban, az biztos!
4. Fogságban
Lélekrombolás mesterfokon. Hosszú, nyomasztó, húsbavágóan kegyetlen lélektani thriller egy apa teljes összeomlásáról, miután elveszíti a lányát. Részletesen, aprólékosan bemutatva a folyamatot, hogy hogyan lesz egy aggódó emberből könyörtelen vadállat. Krimiként talán nem nyújt maradandót, de ha az ember csak kicsit is beleéli magát a történetbe – és erősek az idegei – akkor teljesen kifacsarja. Hugh Jackman élete legjobbját hozza, és Jake Gyllenhaal-t is csak dicséret illeti, a szemrángásai máris bevonultak a filmtörténelembe.
3. Star Trek: Sötétségben
Továbbra is a főcímet írjuk előre, az alcímet pedig utána! Ezen kívül azonban nem nagyon lehet belekötni a Star Trek franchise mennybemenetelének újabb lépcsőfokába. Az első részből megszokott frissesség, humor és látványorgia megmaradt, ám mindezt ezúttal egy, a klasszikus részekre jellemző történetszövéssel, és fantasztikus főgonosszal bolondították meg, csak hogy véletlenül se mondhassuk, hogy „Ilyet már láttunk!” Harmadik részt ide, minél hamarabb!
2. Gravitáció
2013 ismét a sci-fi éve volt. Bár Bloomkamp csak vaktölténnyel lövöldözött, Cuaron szerencsére kitöltötte az űrt (értitek!), és felemelte a Gravitációt arra a titulusra, amin az Elysiumnak kellett volna birtokolnia: ez ugyanis az utóbbi évek legjobb sci-fije! Retinába égő képsorok, félelmetesen megkomponált jelenetek, gyönyörű látvány, eredeti alapötlet, és végre – VÉGRE! – értékelhető 3D. Nagybetűs MOZIÉLMÉNY!
1. Rush
Vagy én vagyok nagyon elfogult a sportfilmekkel szemben, vagy mostanában tényleg minden évre jut belőlük legalább egy zseniális darab. A Forma 1 világában amúgy is kevés film játszódik, a Rush (nincs magyar cím!!!) azonban továbbmegy ennél, és a látványos, pazarul fényképezett futamokon túl két fantasztikus karakter viszonyáról és életéről is mesél. Ron Howard filmje nem reformálta meg a műfajt, nem találta fel a kereket, nem akart túl sokat, túl nagyot, túl eredetit mondani, csupán elővette a régi, jól ismert sablonokat, patyolat-tisztára csiszolta, és minden sallang, minden mellébeszélés nélkül egymás mellé pakolta őket, hogy a végeredmény egy olyan elsöprő mozi legyen, ami elkápráztat, felpörget és lenyűgöz. Ízig-vérig mestermunka.
Legrosszabb filmek:
10. Az osztag
9. Vizsga két személyre
8. A nagy nap
7. Oz, a hatalmas
6. Hupikék törpikék 2
5. Nagyfiúk 2
4. Horrorra akadva 5
3. Menedék
2. Vétkek völgye
1. Kamatylista
Legnagyobb meglepetések:
10. Kolibri kód
9. Zero Dark Thirty
8. Született gengszterek
7. A.C.A.B - Minden zsaru rohadék
6. Démonok között
5. Feledés
4. Eleven testek
3. Dredd
2. Gambit
1. Sweeney - A törvény ereje
Legnagyobb csalódások:
10. A nagymester
9. Riddick
8. Gru 2
7. Csak Isten bocsáthat meg
6. Az Acélember
5. Lincoln
4. Gengszterosztag
3. Die Hard 5
2. Elysium
1. A jogász
Legjobb alakítások:
10. Hugh Jackman (Fogságban)
9. Luminita Gheorghiu (Anyai szív)
8. Joaquin Phoenix (The Master)
7. Benedict Cumberbatch (Star Trek: Sötétségben)
6. Daniel Brühl (Rush)
5. Bradley Cooper (Napos oldal)
4. Michael Fassbender (A jogász)
3. Leonardo DiCaprio (Django elszabadul)
2. Madds Michelsen (A vadászat)
1. Tom Hanks (a Phillips kapitány utolsó 2 perce)
Legrosszabb alakítások:
10. Ken Jeong (Másnaposok 3)
9. Ryan Gosling (Gengszterosztag)
8. RZA (A vasöklű férfi)
7. Ewen Bremner (Az óriásölő)
6. Aubrey Plaza (Kamatylista)
5. Sean Penn (Gengszterosztag)
4. The Rock (G. I. Joe 2 + Halálos Iram 6)
3. Keanu Reeves (47 ronin)
2. James Franco (Óz, a hatalmas)
1. Bruce Willis (Die Hard 5)
Legjobb jelenetek:
10. lavina (Halálhegy)
9. szétlőtt fej (Transz)
8. egy telefon a családnak (Emberrablás)
7. emberszámlálás a teherautóban (Kolibri kód)
6. tüntetés (A. C. A. B.)
5. zuhanás (Kényszerleszállás)
4. sniperkedés (Jack Reacher)
3. bullett-time (Dredd)
2. ajándékcsomag (A jogász)
1. a templom-jelenet (A vadászat)
Legrosszabb jelenetek:
10. légimotorozás (Riddick)
9. barbeque a film végén (Halálos Iram 6)
8. dagiszex (Személyiségtolvaj)
7. Sandler bunyója Steve Austinnal (Nagyfiúk 2)
6. Óz füstözős trükkje a fináléban (Óz, a hatalmas)
5. vacsora a mamánál (Csak Isten bocsáthat meg)
4. szarevés (Kamatylista)
3. szarás a szekrényben (Horrorra akadva 5)
2. sztepp (Die Hard 5)
1. paranormális csavar (Menedék)
Legjobb akciójelenetek:
10. autós üldözés John McLane-nel (Die Hard 5)
9. autós üldözés szubjektív kamerával (Pokoli futam)
8. autós üldözés tankkal (Halálos Iram 6)
7. házátalakítás a'la Mandarin (Vasember 3)
6. zúzás a sivatagban (Elysium)
5. üldözés a hipertérben (Star Trek: Sötétségben)
4. Jeruzsálem (World War Z)
3. Bullitt-ot idéző hajsza (Jack Reacher)
2. menekülés a folyón (A hobbit: Smaug pusztasága)
1. rajtaütés (Zero Dark Thirty)
Legviccesebb jelenetek:
10. a két balfék verőember (Jack Reacher)
9. az elnök atombombákkal sakkozik (G. I. Joe 2)
8. A királynő... kicsit másképp (R.E.D. 2)
7. bunyó a mosdóban (The World's End)
6. A lépcsős jelenet konklúziója (Exek és szeretők)
5. szex-jelenet 3D-ben (Machete gyilkol)
4. párterápia a zuhanó kabinban (Star Trek: Sötétségben)
3. táncverseny és eredményhirdetés (Napos oldal)
2. a Ku Klux Klán esete a csuklyákkal (Django elszabadul)
1. a közel negyedórás ámokfutás a szállodában (Gambit)
Legjobb beszólások:
10. Képszakadás:
- Ismered őt?
- Attól még hogy ázsiai vagyok, nem következik, hogy is személyesen minden ázsiait, te rasszista fa... várj csak, őt tényleg ismerem.
9. Született gengszterek (alkudozás a kuplerájban):
- Na és maga?
- Nem. Én nem csinálom pénzért.
- Akkor nem fizetünk.
8. Vasember 3:
- Ennyit tudsz? Néhány ócska trükk és béna duma?
- Ez akár az önéletrajzom alcíme is lehetne!
7. Hitchcock (miután Hitch visszanézi a Pszicho zuhanyzós jelenetének végső vágását):
- Alakul.
6. Eleven testek:
- Bakker, de lassúak vagyunk! Így sosem érünk oda!
5. Szemfényvesztők:
- Most, hogy a mi kis kalandunk a végéhez közeledik, úgy érzem itt az ideje, hogy elmondjam neked a veled kapcsolatos érzéseimet.
- Oké.
- Először azt gondoltam, hogy ez a gyerek egy igazi... pöcs.
- ...és?
- Ja, nem. Ennyi!
4. Machete gyilkol (az Egyesült Államok elnöke a telefonban):
- Amikor legutóbb csapatokat küldtem Mexikóba, jól leb*sztak az Ovális irodában.
3. Papás-babás:
- Tudod, miért nincsenek női sorozatgyilkosok? Mert miután megölnek valakit, az első dolguk elpletykálni a barátnőiknek.
2. Rush:
- Niki, te vagy az egyetlen, aki jobban nézett ki, miután szénné égett az arca.
1. Dredd:
- Mama is not the law! I'm the law!
Utolsó kommentek